Kalp SağlığıSağlıklı Kalmak İçin

Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir

Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir gibi tüm sorularınızın yanıtını bu değerli yazımızda bulabilirsiniz. Belirli sağlık problemlerini tedavi etmek için, doğru dozda en iyi ilaç veya ilaç kombinasyonunu bulmak genellikle insanların deneme yanılmalarını gerektirir. Bu duruma yüksek tansiyon en iyi örneklerden birisidir. Bu yaygın sorun kalp krizi ve felç riskini arttırdığı için, kan basıncınızı daha sağlıklı bir menzile (130/80 milimetre cıva [mm Hg] veya daha düşük) ne kadar erken alabilirseniz, sizin için o kadar iyidir. Yeni araştırmalar, insanların bu süreçte daha aktif bir rol üstlenerek bazı şeyleri hızlandırabileceklerini ileri sürüyorlar .

Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir

Harvard Tıp Okulu’nda tıp fakültesi profesörü ve tıbbi servis şefi olan Dr. Paul Conlin, “Kendi evinizde tansiyon izleme süresinin – ayda bir hafta – insanları daha iyi kan basıncı kontrolüne yönlendirmek için yeterli olduğunu gösterdi” diyor. VA Boston Sağlık Sistemi.

Evde tansiyonunuzu takip etmek

İngiliz araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan insanlar için evde tansiyon takibi eklenmesinin standart bakımda iyileşme sağlayıp sağlamayacağını bilmek istiyorlardı. İşte, The Lancet’in 10 Mart sayısında yayınlanan bulgularının özeti aşağıda yer alıyor ;

Kim: Yetersiz kontrol edilen kan basıncına sahip 1000’den fazla yetişkin (ortalama yaş 67). Çalışmaya başladıklarında kan basıncı değerleri ortalama 153/86 mm Hg arasındaydı.

Nasıl: Araştırmacılar her katılımcıyı rastgele üç gruba ayırdı: standart bakım (kontrol grubu), kendi kendini izleme veya telemonitor.

Ne zaman: Kontrol grubundakiler kan basıncını doktorlarının ofislerinde ölçtüler. Diğer iki gruptakiler de, bir yıl boyunca her ay bir hafta boyunca (sabahın iki katı ve geceleri iki kez) kan basıncını ölçtüler. Kendi monitörleri okumalarını doktorlarına gönderdiler.Telemonitörlük hastaları, sonuçlarına mesaj attılar ve eğer okumaları çok yüksek veya çok düşükse, doktorları ile iletişim kurmak için uyarılarını ve uyarılarını aktarmamışlarsa hatırlatmalar yaptılar.

Temel bulgular: Kontrol grubundaki insanlar yıl sonuna kadar ortalama sistolik (üst sayı) kan basıncını 140 mm Hg’ye düşürdüler. Ancak kendi kendini denetleyen grupta ve telemonitoring grubundakiler sırasıyla 137 ve 136’ya düşmüşlerdir.

Kan basıncı nasıl ölçülür ?

Otomatik, yada  nispeten ucuz kan basıncı cihazlarının kolay kullanılabilirliği sayesinde, insanlar evde tansiyonlarını kolayca ölçebilir. Daha gelişmiş cihazlar, bir akıllı telefona veya başka bir cihaza kablosuz olarak okuma gönderebilir, böylece sonuçları doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Bu bilgiler, doktorlarınızın ilaçlarınızı düzeltmesine ve mevcut ilaç tedavinizin işe yarayıp yaramadığını görmek için bir sonraki ofis ziyaretine kadar beklediğinizden daha kolay bir şekilde doz almanıza yardımcı olabilir.

Doktorlar, bu nedenle evde kan basıncınızı izlemenin özellikle yüksek tansiyon tanısı alan veya hedeflerine ulaşmakta zorlanan insanlar için özellikle yararlı olabileceğini söylüyor.Ancak, evde izleme yapmayan kişilerin muhtemelen kan basıncı hedeflerine ulaşacağından şüphelenir – hedefinize ulaşmanız ek olarak altı ila 12 ay sürebilir.

Olası dezavantajları

Evde tansiyonunuzu kontrol etmek, kendinizi daha iyi hissetmenize ve sağlığınızı iyileştirmeye motive olmanıza yardımcı olabilir. Ama bu herkes için doğru değildir. Bazı insanlar kendi kendini denetlemeye isteksizler çünkü tansiyonlarının çok yüksek olacağından endişe ediyorlar. Ancak, bu endişe, süreç ile daha rahat hale geldikçe zamanla çoğu zaman dağılır, diyor Dr. Conlin.

Massgeneral hospital 
Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir

Ev izleme için diğer potansiyel olumsuzluklar “tedavi yorgunluğu” ve veri aşırı yüküdür.Tedavi yorgunluğu, insanlara takılabilecek kronik bir hastalığınızın olduğu (günlük izlemeyle tetiklenen) sürekli hatırlatıcılığı ifade eder. Ve eğer doktorunuza çok fazla veri gönderirseniz, hepsini gözden geçirmek için zamana sahip olmayabilir. Ancak yeni bulgular bu endişeleri en azından kısmen ele aldı: izleme sadece bir haftada bir yapıldı

Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir
Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir

DIY ilaç ayarlamaları?

Diyabet hastalarının evde kan şekeri testine dayanan on yıllardır yaptıkları, kendin yap uyuşturucu ayarlamalarını yapmaya ne dersiniz? Conlin, bu aşamaya henüz hazır değiliz.Ama doktorunuzla tartışmaya değer, diyor. Örneğin, evde tansiyon ölçümlerinin düşük tarafta olduğunu fark ederseniz ve zaman zaman hafif kafalı (düşük tansiyon belirtisi) hissediyorsanız, idrar dozunuzu düşürmeyi isteyebilirsiniz. Dr. Conlin, “Cevabım evet olurdu. Ancak, işlerin nasıl yürüdüğünü görmek için beni bir ay içinde aradığınızdan emin olun” diyor.Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir

 

Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir
Evde kan basıncı ölçümü, evde kan basıncı ölçümü nedir

İlginizi çekebilir: ana sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün